2022-03-18 15_35_16-Ksvets - PowerPoint.jpg

Konstruktionssvets  Specialist på avancerade svetsentreprenader 

Arrow Down

Vi söker personal se under fliken "Lediga tjänster"

 

Konstruktionssvets - Specialist på avancerade svetsentreprenader

Med hela Norden som marknad utför vi uppdrag inom bland annat petrokemiska industrin, pappers och massaindustrin, kraft och värmeverk, läkemedelsindustrin och varvsindustrin. I vår välutrustade verkstad tillverkas anpassade konstruktioner som vi sedan monterar hos våra kunder.

Rörsystem, tryckkärl och cisterner. Det är några exempel på vad vi tillverkar och monterar hos våra kunder, alla konstruktioner är anpassade för varje enskild kunds behov. All förtillverkning görs i våra välutrustade verkstäder. Där finns stor svetskapacitet samt bland annat profilvalsar som klarar upp till IPE500-balk, en 4 m bred, 400 tons kantpress samt en 3 meter bred gradsax för 25 mm plåt.

Montage av takstolar.jpeg

Tillverkning av tank

Tillverkning av 20,000 kubiks tank i Göteborg

1.jpg

Syrafasta tankar

Tankar för ingjutning till en kemisk industri

2EB4B993-EA7A-401A-B8CD-C3B1139DBAF2.jpeg

Syrafasta tankar 

Syrafasta tankar levereras till ett företag som jobbar med återvinning av restprodukter från fiskindustrin.

 
ksvets_fender_DJI_0162.jpg
 

Kontakta oss

Förfrågan 

Kontakta oss

Gäller din fråga valsning eller utskärning, vänligen kontakta vår Verkstad- & Valsningsansvarig Arijan Marijnissen enligt kontaktinformationen nedan.

Välkommen med din förfrågan!

Konstruktionssvets AB

Besöksadress/Leveransadress:   
Hjälmarevägen 22
444 31 Stenungsund

Tel: 0303-840 90
E-Post: info@k-svets.se
Org.nr: 556134-2154

Postadress:
Box 161
444 22 Stenungsund

Kontakta oss

VD
Lars Kristensson
lars.kristensson@k-svets.se
Tel. 0705-14 13 46

Platschef/Projektledare

Jesper Eckers

jesper.eckers@k-svets.se

Tel. 0735-70 96 50

Projektledare/Kvalitét & Miljöansvarig
Gert Kristensson
gert.kristensson@k-svets.se
Tel. 0705-28 40 90

Montage-/Projektledare
Håkan Hillberg
hakan.hillberg@k-svets.se
Tel. 0705-54 57 14

Verkstad- & Valsningsansvarig
Arijan Marijnissen
verkstad@k-svets.se
Tel. 0705-86 52 92

Svetsansvarig
Håkan Frohm
hakan.frohm@k-svets.se
Tel. 0706-93 37 39

Förrådsansvarig
Staffan Andersson
staffan.andersson@k-svets.se
Tel. 0703-14 23 39

Ekonomiansvarig
Anna Bernekil
anna.bernekil@k-svets.se
Tel. 0303-664 31